понеділок, 19 жовтня 2020 р.

І-й етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології  2020 -2021 н. р.

11 клас

Тести групи А. (Серед відповідей вірна одна; кожне питання оцінюється в 0,5 балів)

1. За способом отримання енергії організми поділяються на:

а) фототрофів і хемотрофів; в) літотрофів і органотрофів;

б) автотрофів і гетеротрофів; г) сапротрофів і некрофагів.

2. Взаємовідносини між раком-самітником і актинією є прикладом:

а ) паразитизму; б) коменсалізму; в) конкуренції; г) протокооперації.

3. Прикладом антропічного фактора є: а) конкуренція двох видів за територію; в) вміст кисню в атмосфері; б) збір ягід; г) ураган.

4. Екологічна ніша – це:

а) місце проживання конкретної тварини;

б) місце проживання особин даного виду й комплекс його вимог до середовища;

в) місце проживання особин даного виду;

г) місце проживання конкретної рослини.

5. Укажіть приклад пасовищного ланцюга живлення:

а) леопард → газель → трава;

б) конюшина → заєць → орел → жаба;

в) перегній → дощовий черв’як → землерийка → горностай;

г) трава → зелений коник → жаба → вуж.

6. Яке визначення відповідає поняттю «заповідник»:

а) природна територія, що цілковито виключена з будь-якої господарської діяльності з метою збереження природних комплексів незайманими;

б) природна територія, створена для охорони окремих видів або інших природних

компонентів, де діяльність людини обмежена;

в) природна територія, створена для охорони окремих видатних природних утворень: колонії тварин, вікового дерева, водоспаду тощо;

г) природна територія, розділена на заповідну зону й зону, дозволену для відвідування туристами, створену для спілкування людини з природою.

7. Серед всіх середовищ життя найбільш багате за числом видів: а) водне; в) наземне-повітряне; б) внутрішнє середовище живих організмів; г) ґрунт.

8. Екологічна доцільність того, що теплокровні тварини півночі, як правило, більші у порівнянні з південними тваринами, полягає у тому, що: а) так краще боротися з хижаками; б) знижуються енергетичні затрати організму; в) так легше пересуватися по снігу та льоду; г) збільшуються легені й серце, що забезпечує посилення обміну речовин, який сприяє виживанню.

9. Видами едифікаторами (визначають будову і склад фітоценозу) у степах є: а) тимофїївка лучна й конюшина; в) лисохвіст лучний й полин гіркий;   б) ковила й типчак; г) петрів батіг і деревій.

10. Екосистему, що використовує хімічну енергію, яку отримує від органічних речовин, називають:

а)автотрофною; б) хеміавтотрофною; в) гетеротрофною; г) оліготрофною.

Тестові завдання групи Б (Із запропонованих відповідей виберіть одну або декілька правильних. Правильне розв’язання кожного завдання оцінюється в 1 бал)

1. У Червоній книзі України передбачені категорії в залежності від стану та ступеня загрози для популяції видів тварин чи рослин: 

а) зниклі; б) зникаючі; в) ендемічні; г) відновлені; д) рідкісні.

2. Концентраційна функція живої речовини:

а) пов’язана із забезпеченням поглинання сонячної енергії, її акумуляцією в хімічних зв’язках органічних сполук та передачі по ланцюгах живлення й розкладання;

б) полягає в зміні газового складу атмосфери в процесах фотосинтезу й дихання;

в) зумовлена окисненням та відновленням різних речовин у ґрунті й гідросфері живими організмами; 

г) пов’язана з вибірковим вбиранням із навколишнього середовища та накопиченням у живій речовині хімічних елементів; д) притаманна організмам, які є специфічними концентраторами певних елементів, що згодом переходять у поклади корисних копалин.

3. Ксерофітами є: а) тюльпан, конвалія; в) саксаул, товстянка; д) латаття, очерет.

б) верблюжа колючка, опунція; г) рогіз, проліска;

4. Акліматизація – це: а) пристосування певного виду до умов місцевості, де представники цього виду раніше не зустрічалися; б) зміни, які підвищують рівень організації організму в цілому й відкривають нові можливості для пристосування до різноманітних умов існування; в) явище спрощення організмів у процесі еволюції; г) процес вирощування таких видів рослин у фітоценозах Європи, як акація біла, гіркокаштан, лимонник китайський тощо; д) найважливіший спосіб підвищення різноманітності тваринного світу на визначеній території, де тварини не тільки нормально проживають й розвиваються в нових природних умовах, але й вільно розмножуються.

5. Біосферними заповідниками України є: а) Дунайський; в) Карпатський; д) Асканія-Нова б) Шацький; г) Чорноморський;

6. На двох дослідних ділянках вивчали вплив дощових черв'яків на урожайність картоплі. На 1 ділянці поселили популяцію цих тварин, а на другій їх не було. Умови оброблення, утримання ділянок і сорт картоплі були однакові. Після збирання урожаю з'ясувалося, що урожайність картоплі на першій ділянці була на 20 % вища, ніж на другій. Яка причина підвищення врожайності, пов'язана з діяльністю дощових черв'яків? а) симбіоз з кореневими системами рослин; б) покращення аерації грунту і його дренажу; в) захист коренів рослин від впливу личинок шкідників; г) виділення біологічно активних речовин, що впливають на ріст рослин.

Завдання групи В. 1. (4 бали) В екосистемі метелики і синиці спожили 1 000 кг первинної продукції. Яка біомаса засвоїлася метеликами та синицями відповідно?

а) 100 кг і 100 кг; б) 100 кг і 10 кг; в) 10 кг і 100 кг; г) 10 кг і 10 кг.

2. (4 бали) Визначити відповідність між рослинними угрупуваннями й рослинами, які до них належать:

1. Рослини степу

2. Рослини лісу

3. Рослини болота

4. Рослини луків

а) костриця й волошка

б) сфагнум і лепеха

в) ковила й осока

г) безсмертник і пирій

д) конвалія й чорниця

3. (4 бали) Установіть відповідність між екологічною групою та її характеристикою:

1. Ценофоби

2. Ценофіли

3. Епіфіти

4. Ендеміки

 

а) види організмів, які оселяються на стовбурах і гілках дерев, не завдаючи їм шкоди;

б) види організмів, які зростають на скельному чи кам’яному субстраті;

в) види організмів, які мають порівняно обмежений ареал існування;

г) види, які характеризуються високою екологічною пластичністю, малоспеціалізовані й не зустрічаються в зрілих біогеоценозах;

д) види, високоспеціалізовані до існування в певному типі біогеоценозів, екологічно непластичні.


Максимальна кількість балів –  28


І-й етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології  2020 -2021 н. р.

10 клас

Тести групи А. (Серед відповідей вірна одна; кожне питання оцінюється в 0,5 балів)

1. Сигналом до сезонних змін тварин є: а) зменшення тривалості світлового дня;

б) зниження температури навколишнього середовища; в) збільшення атмосферного тиску; г) зменшення кількості поживних речовин.

2. Масова загибель риби внаслідок розливу нафти у водоймах пов’язана зі зменшенням у воді: а) кількості світлової енергії; в) концентрації вуглекислого газу; б) концентрації кисню; г) солоності.

3. За своєю функцією в екосистемі зелені рослини є: а) симбіонтами; в) продуцентами; б) домінантами; г) консументами.

4. Прикладом пасовищного трофічного ланцюга є: а) опале листя – дощовий черв’як – кріт б) кульбаба – махаон – шпак в) печериці – личинки членистоногих – птахи г) сардина – макрельдельфін

5.Зелені рослини, деякі прокаріоти та одноклітинні тварини здатні до фотосинтезу завдяки променям: а) інфрачервоним; б) ультрафіолетовим; в) видимим; г) усім переліченим.

6. Вкажіть екологічну групу, до якої відносяться рослини вологих місць існування:

а) мезофіти; б) гігрофіти; в) криофіти; г) терофіти.

7. Природна, особливо цінна територія, де забороняється будь-яка господарська діяльність і присутність людей з метою збереження в первісному стані природи це:

а) заказник; б) заповідник; в) національний парк; г) пам’ятка природи.

8. Систему тривалих спостережень за змінами екосистем та біосфери називають:

а) моделюванням; б) моніторингом; в) модифікацією; г) меліорацією.

9. Збільшення вмісту якого газу в атмосфері спричинює «парниковий ефект»:

а) кисню; б) азоту; в) вуглекислого; г) чадного.

10.Для забезпечення колообігу речовин екосистеми необхідна наявність таких складових, як: а) біогенні елементи, продуценти, консументи, редуценти; б) продуценти, сапротрофи, консументи, паразити; в) продуценти, редуценти, консументи; г) біогенні елементи, продуценти, консументи.

Тести групи Б (Вірних відповідей одна чи кілька; кожне питання оцінюється в 1 бал)

1. Первинна сукцесія характеризується:

а) збільшенням видового різноманіття організмів, що супроводжується розгалуженням трофічної сітки в місцях, де не було раніше рослинних угрупувань; б) розвитком біогеоценозів на скельних породах або вулканічних островах; в) відновленням лісів після пожежі; г) зміною угрупувань лишайників на мохи, а потім – вищими насінними рослинами; д) саморозвитком екосистеми внаслідок взаємодії живих організмів між собою й довкіллям.

2. Прикладом квартиранства є: а) азотфіксуючі бактерії на коренях бобових рослин; б) відкладання гірчаком ікри в мантійну порожнину беззубок; в) проживання гатерій в норах буревісників; г) оселення орхідей на поверхні дерев; д) риба-прилипала на тілі акули чи кита.

3.Консументами І-го порядку є: а) тис ягідний; б) канюк степовий; в) нематода пшенична; г) білан капустяний; д) сарна європейська.

4. Правило екологічної піраміди відображає:

a) продуктивність організмів на певному трофічному рівні ланцюга живлення;

б) взаємозв’язки між живими організмами щодо переміщення й розподілу хімічних елементів у біосфері; в) ефективність кожної наступної ланки приблизно в 10 разів менша попередньої внаслідок втрат енергії на кожному трофічному рівні; г) графічне зображення трофічної структури ланцюга живлення у вигляді піраміди, складеної з окремих блоків, кожен з яких відповідає продуктивності організмів на певному трофічному рівні ланцюга живлення; д) структуру особливої оболонки Землі, населеної живими організмами.

5. Вкажіть види, занесені до Червоної книги України: а) жук-олень; б) хохуля звичайна; в) лелека білий; г) чайка вінценосна; д) саламандра плямиста.

6. Яким з наступних організмів не потрібне сонячне світло:

а) хемосинтезуючі бактерії; б) ламінарія; в) червоні водорості; г) рослини найнижчих ярусів тропічних лісів; д) ціанобакткрії. 

Тести групи В

 1. (4 бали) Розв’яжіть задачу.

 При скиданні стічних вод у море від підприємств поблизу Стокгольма концентрація ртуті у воді становить 0,002 мг/л. При русі ртуті по трофічним ланцюгам (планктон – рачки – дрібний окунь – щука) із середнім коефіцієнтом акумуляції рівним 10 відбувається нагромадження ртуті в організмі. Смертельна доза для риб становить 20 мг/кг. Що буде зі щукою?

2. (4 бали) Установіть відповідність між сутністю  екомаркування і його логотипом:  

А.Пакування вироблено з перероблених матеріалів або може перероблятись

Б. Продукція є небезпечною для довкілля

В. Безпечно для озонового шару

Г. Продукцію виготовлено з деревини, вирощеної  у сталих господарствах 3. 





3. (4 бали) Приведіть у відповідність поняття та його визначення: 

1. Ксантофіли

2. Термофільність

3. Галофіти

4. Ніктинастії

а) організми, які живляться мертвою органічною речовиною;

б) рухи листків і пелюсток, обумовлені зміною дня й ночі, виявляються з настанням

темряви;

в) солевитривалі рослини;

г) пристосованість виду до біотопів із підвищеною температурою (40 0 С і вище);

д) жовті пігменти рослин;

 

 

Максимальна кількість балі

        

 

 

 

 

 

                                                                                                                      


субота, 2 травня 2020 р.

вівторок, 21 квітня 2020 р.

22 квітня Всесвітній день Землі

22 квітня – Міжнародний день Землі – ЧЕline |
22 квітня відзначається міжнародною спільнотою як Всесвітній день Землі. В цей день в різних куточках світу проводять різноманітні акції, що покликані спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого навколишнього середовища на планеті Земля.
У День Землі в різних країнах, за традицією, лунає Дзвін Миру, закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль до захисту миру на планеті та збереження краси та багатства нашого спільного дому. Цей Дзвін є символ спокою, мирного життя та дружби, вічного братерства і солідарності народів та заклик до дії в ім’я збереження миру і життя на Землі, збереження людства та культури.
Історія цього свята розпочинається в Америці, де у 1971 році був започаткований Щорічний тиждень землі (третій тиждень квітня). Акція стала дуже популярною серед населення, а її засновник, сенатор Гейлорд Нельсон був удостоєний високої державної нагороди. У 1990 році День Землі став міжнародним святом, а 90-і роки було проголошено “Десятиліттям довкілля”. До акції долучилися понад 120 країн, а більш ніж 40 країн об’еднали зусилля для збереження біологічного різноманіття. У 2009 році Генеральна асамблея ООН проголосила Міжнародний день Матері-Землі, постановивши відзначати його 22 квітня. На даний час ця дата відзначається у 193 країнах світу кожного року.
В цей день кожен житель планети може внести свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, хоча б на один день відмовитись від користуванням автотранспортом. Земля – це величезний дар, ресурси якого буде неможливо використовувати вічно. Ми не зможемо врятувати планету згадуючи про неї лише один день на рік – цього явно недостатньо. Саме тому слід піклуватися про оточуюче нас середовище протягом всього року. Здавалося б, яка дрібниця в масштабах Планети – вимкнути за собою світло в кімнаті, здати макулатуру на переробку чи пройтися пішки до роботи, та саме з таких дій складаються великі справи! Уявіть – тисяча людей посадила по одному дереву – ось Вам і ліс! Мільйон людей закрутили кран, коли чистили зуби – річку врятували від пересихання. Мільярд людей вимкнули світло, виходячи з кімнати – одна ТЕС не потрібна. Саме такі справи, саме такі дрібниці допомагають нам врятувати природу Землі, зберегти добробут нашого великого спільного Дому.
22 квітня у світі відзначають День Землі


середа, 8 квітня 2020 р.

Підготовка до ЗНО з біології

Приклади задач з екології

1.Користуючись правилом екологічної піраміди, визначте, яка маса водоростей і бактерій потрібна, щоб у морі виріс і міг існувати один дельфін, маса якого 400 кг.

Розв'язання

Складаємо ланцюг живлення і визначаємо масу першої ланки ланцюга живлення: 

400000 кг                40000 кг             4000 кг        400 кг

водорості  →  планктонні тварини → риби →     дельфін       

Відповідь. Потрібно 4 00000 кг або 400 тонн водоростей і бактерій.

2.За правилом екологічної піраміди визначте, скільки рослинної речовини необхідно для того, щоб у наведеному біоценозі могли існувати три рослиноїдні птахи масою 1 кг.

Розв'язання

Складаємо ланцюг живлення:

10 кг              1 кг

рослини → птахи 

Маса одного птаха — 1 кг, отже йому необхідно 10 кг рослин. 

Кількість птахів — 3, тому помножимо кількість птахів на масу рослин і визначаємо масу рослинної речовини, яка необхідна для того, щоб у цьому біоценозі змогли існувати три рослиноїдні птахи масою 1 кг: 

3 ∙ 10 = 30 кг рослинної речовини. 

Відповідь. Потрібно 30 кг рослин. 

3.Визначте площу (га) поля, яка необхідна для прогодування яструба масою 6 кг (суха речовина становить 40 %). Суха маси трави з 1 м2 становить 300 г.

Розв'язання

Складаємо ланцюг живлення: 

рослини → гризуни → яструб.

1.Спочатку визначаємо масу сухої речовини яструба (складаємо пропорцію): 

6 кг — 100 %

x кг — 40 %x  кг (маса сухої речовини яструба).      

6 кг ×40% : 100 %= 2,4 кг ( маса сухої речовини яструба)

Визначаємо суху масу рослин у ланцюзі живлення за правилом екологічної піраміди:

Рослини – гризуни- яструб 

240кг           24кг       2,4кг

Тепер визначаємо площу поля, на якій зростає 240 кг рослин (складаємо пропорцію):

—  300 г (0,3 кг)

x   —     240 кг 

2×240 кг : 0,3 кг = 800  м2                 800 м2 = 0,08 га.

Відповідь. Щоб прогодувати яструба вагою 6 кг, необхідно 0,08 га поля.

4.Яка площа акваторії моря потрібна для прогодування чайки (m=1кг, 40%-суха речовина) в ланцюзі живлення: планктон →риба →чайка? Продуктивність планктону 600г/м².

Розв'язання

1.m (cухої речовини)=(1000г • 40%):100=400 (г)

2. Визначаємо масу планктону: 

планктон → риба → чайка 

40000г         4000г      400г 

3. Визначаємо площу акваторії моря: S = m : p;  S =40000 : 600 = 66,6 м² 

Відповідь. Для живлення чайки необхідно 66,6 м² акваторії моря

5.Протягом вегетаційного періоду 1 га кукурудзяного поля поглинає 76 650 000 кДж енергії, з яких тільки 2,3 % акумулюється у вигляді приросту сухої речовини. Складіть ланцюг живлення і визначте, яка площа такого поля необхідна, щоб з нього змогла прогодуватись одна людина протягом року, якщо на добу їй необхідно приблизно 5000 кДж енергії.

Розв’язання

Визначаємо кількість енергії, потрібної людині протягом року:

5000 кДж/добу ∙ 365 діб = 1 825 000 кДж.

Скільки енергії, поглинутої кукурудзою, акумулювалось у вигляді приросту сухої речовини?

76 650 000 кДж — 100%;

х кДж — 2,3 %;

х : 76 650 000 = 2,3 % : 100 %;

Складаємо ланцюг живлення і визначаємо кількість енергії в першій ланці ланцюга живлення:

Визначаємо площу кукурудзяного поля, з якого може прогодуватись людина протягом року:

Відповідь. Площа кукурудзяного поля повинна становити 1,035 га.










середа, 1 квітня 2020 р.

Міжнародний день птахів
Щорічно 1 квітня вся планета відзначає Міжнародний день птахів.
Його мета - привернути увагу громадськості до вивчення і збереження птахів, а також поширенню наукових знань про них.  
Учі нашої школи постійно турбуються про птахів. Незважаючи на відсутність дітей у школі, минулорічні будиночки для пернатих чекають на них.
 

Цікаві факти про птахів

-У птахів дуже легкі кістки, зате пір'я важать більше ніж скелет.

- Птахи є соціальними тваринами, які спілкуються між собою за допомогою візуальних і звукових сигналів, і виконують в деякий випадках громадські дії: комунальне гніздування, спільне полювання або захист від хижаків.

- Птахи населяють всі екосистеми земної кулі, включаючи навіть Антарктиду.

- Науці відомо понад 10 000 різновидів нині існуючих птахів. Це робить їх найбільш різноманітною групою тварин.

- Наука, що займається вивченням птахів, називається орнітологією.

- Найменшим видом птахів у світі вважається колібрі-бджілка, довжина тіла якої не перевищує 5,7 см. Це єдині в світі птахи, які можуть літати назад.

Интересные факты о колибри

- Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, найнебезпечнішим птахом на Землі є казуар. Зазвичай птах досить спокійний, однак якщо його потривожити, він може завдати небезпечного удару своїми потужними ногами. Ноги казуара мають величезні кігті, які здатні вбити людину з одного удару.

Казуары — Википедия

- Найбільшим птахом є африканський страус, висота якого сягає 2,7 м, з масою тіла до 156 кілограм.
Африканський страус: опис породи, особливості розведення і утримання

-Найбільший розмах крил серед нині живих птахів має мандрівний альбатрос до 325 см.
Альбатрос невтомний мандрівник | Маленький читайлик

-Сови не можуть рухати очима, замість цього вони повертають голову до 270° без шкоди для здоров'я.

Сови - майстри маскування. ФОТО










четвер, 19 березня 2020 р.


28 БЕРЕЗНЯ СВІТ ВІДЗНАЧАЄ ГОДИНУ ЗЕМЛІ

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) запрошує 28 березня 2020 року долучитися до всесвітньої ініціативи «Година Землі 2020», яка закликає людей, організації та комерційні установи вимкнути світло та електричні пристрої на одну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем планети Земля. 

Ініціатива, започаткована WWF та її партнерами в Сіднеї у 2007 році, сьогодні підтримується організаціями та окремими учасниками у 180 країнах світу.

Учасники ініціативи запрошують вимкнути неістотні електричні джерела світла на одну годину з 20:30 до 21:30 і тим самим сприяти підвищенню рівня обізнаності населення Землі про споживання енергії та наслідки цього споживання.

Символічне вимкнення світла на 60 хвилин має на меті наголосити кожному громадянину про збереження навколишнього середовища та ощадливе використання природних ресурсів при можливості кожного дня. 

В організації підкреслюють, що системні заходи, які впроваджуються, скоротили щорічне споживання електроенергії на 13%, споживання води – на 9%, утворення залишкових відходів – на 24%, споживання теплової енергії – на 20%, загальне споживання паперу – на 3,9% та викиди CO2 від споживання енергії – на 68%. 

Цього року Година Землі фізично відзначатиметься по домівках. Наша увага зосереджена на збереженні життів – власного та близьких. І це найприродніша риса кожної живої істоти на Планеті.

Давайте не будемо байдужими і також долучимося до даної акції!


22 березня Всесвітній день води

  Щорічно 22 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день води, який бере свій початок від Конференції з навколишнього середовища і розвитку (ЮНСЕД), що відбулася у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Генеральна Асамблея ООН ухвалила офіційне рішення про щорічне відзначення Всесвітнього дня водних ресурсів, щоб нагадати всім жителям планети про значення і важливість води, привернути увагу до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.

Цьогоріч тематика Всесвітнього дня води:  «Вода та зміни клімату – прискорення дій».

Процес зміни клімату та екологічний стан водних ресурсів нерозривно пов’язані між собою. Вода є нашим найдорожчим ресурсом, що потребує відповідального та раціонального використання, адже кліматичні зміни у водній сфері вже незворотні, і від кожного з нас залежить, як у подальшому розвиватимуться ці зміни.

Не будьте байдужими до свого майбутнього!

ХОЧЕТЕ ЖИТИ В КРАЇНІ З ЧИСТОЮ ВОДОЮ?

Прості кроки, які може зробити кожен:

  • Вчасно закривати кран на кухні чи у ванній кімнаті – берегти десятки літрів;
  • Користуватися пральною чи посудомийною машинами при повному завантаженню;
  • Не використовувати фосфатні (фосфонатні) миючі засоби, бо фосфати призводять до загрозливого «цвітіння» водойм;
  • Віддавати перевагу душу замість ванної;
  • Вимикати воду під час чищення зубів;
  • Користуватися унітазом з двома режимами зливу;
  • Не засмічувати водойми побутовими відходами;
  • Не мити автомобілі на берегах річок та озер.

Перегляньте разом із сім’єю цікавий та пізнавальний ролик про фосфати та зробіть висновки кожен для себе


Цікавинки про українські водойми можна побачити тут


Повчальне відео про сортування сміття та шкоду від забруднення водойм пластиком


Ви не тільки зекономите власні кошти, а  й подбаєте майбутнє своїх дітей, які мають право пити чисту воду.
І пам’ятайте, що якісна вода – це основа вашого здоров’я.